AC keramika

                                         ...keramika vyrobená s láskou 

Srdečne vás vítam na stránke AC keramika. Volám sa Anna Čičková a som absolventkou SOU-umeleckých remesiel v Prahe odbor umelecká keramikárka. Moje začiatky ma viedli tradičnou Trstenskou keramikou.  Neskôr som si vyskúšala aj iné zamestnania, ktoré ma ale žiaľ nenapĺňali. Preto som sa rozhodla v roku 2014 založiť vlastnú keramickú dielňu. Pri mojej keramickej práci, ktorá je pre mňa nielen prácou, ale aj koníčkom, mi pomáhajú moje dcéry a manžel.  Podporu mám aj u celej rodiny a priateľov, za čo som veľmi vďačná. Verím, že môžem z AC keramiky vytvoriť rodinný podnik, kde sa bude s láskou tradovať dobré meno a to zanechať ďalším generáciám.

       Moja keramická výroba je ručne vyrábaná keramika inšpirovaná pôvodnými prvkami naväzujúca na tradície. Výrobky sú prevažne točené voľnou rukou na hrnčiarskom kruhu. Ich súčasťou sú rôzne dózy na masť, med a pod., rôzne šálky, guľášové misky, vázy a džbány, dochucovacie súpravy a ďalší sortiment výrobkov k bežnému dennému používaniu aj v súčasnej domácnosti.

           Ďalšou časťou mojej tvorby je aj zameranie na cestovný ruch - penzióny a obchodíky so suvenírmi, pre ktorých vyrábam magnetky, suveníry alebo reklamné predmety. Je skvelé mať turistickú magnetku s vlastným logom alebo námetom, ako suvenír pre svojich hostí a turistov, ktorí sa u vás zastavia. 

            Časom   prichádzali  ďalšie požiadavky, ktoré ma motivovali  v  práci.   Na základe špeciálnej objednávky pre svadobných hostí som sa začala venovať aj svadobným darčekom. Predovšetkým svadobné magnetky, zvončeky, obrázky a čaše pre novomanželov. Originálnym darčekom pre mladý pár je aj pokladnička v tvare svadobnej torty. V neposlednom rade sa veľmi obľúbeným stali moje Hlinenky, ktoré som si sama navrhla. Je to hlinený pár ladený na ľudovú nôtu, resp.v ľudových krojoch. Krásna Hlinenka - svietnik a Páleník- fľaša na pálenku. 

Nakoľko tvorenie darčekov a drobností je veľmi žiadané, preto je sortiment mojich výrobkov určený aj pre aranžérske a kreatívne účely. Patria tu najmä drobnosti na ďalšie dotvorenie ako sú napríklad srdiečka, gombičky, gorálky, obrázky, šálky v terakote a iné.

V neposlednom rade je to "mobilná hrnčiarska dielňa", ktorej poslaním je zvýšiť záujem mladej generácie o vlastné tradície, priblížiť materiály a technológie hrnčiarstva nielen teoreticky, ale predovšetkým prakticky. Prispieť tak k rozvoju manuálnych zručností, kreatívneho myslenia, špecifických zručností a v neposlednom rade k zachovaniu kultúrneho dedičstva. Preto by som "mobilnú hrnčiarsku dielňu" chcela prioritne udržať a rozširovať. Verím, že časom vybudujem aj stály hrnčiarsky ateliér, kde si každý malý či veľký hrnčiar príde na svoje.

"Verím, že môžem z AC keramiky vytvoriť rodinný podnik, kde sa bude s láskou tradovať dobré meno..."

  *   *   * 

Keramika, jedno z najstarších ľudových remesiel 

Práca s keramickou hlinou - hrnčiarstvo patrí medzi najstaršie a bezpochyby i najvýznamnejšie remeslá v dejinách ľudstva. Je takmer nemožné presne určiť, kedy prvý hrnčiar vyrobil, vysušil a vypálil nádobu z hliny. Od toho  okamihu uplynulo niekoľko tisícročí a hrnčiarske výrobky patrili a dodnes patria k dôležitým predmetom dennej potreby väčšiny ľudstva. Vďaka archeologickým nálezom sa dnes môžeme zoznámiť s dávnou keramikou, ktorá je výsledkom ľudskej vynaliezavosti a trpezlivosti. 


Vznik hrnčiarstva bol podmienený potrebami ľudstva v období rozvoja poľnohospodárstva. Pestovanie plodín a chov domácich zvierat priniesol potrebu používania nádob na uskladnenie prebytkov potravín na dlhšiu dobu. S týmto súvisí i vznik prvých hrnčiarskych výrobkov. Nádoby boli modelované ručne, postupným pridávaním prstencov z hliny. Prútené košíky často slúžili ako primitívna forma. Tieto keramické výrobky boli vypaľované pri nízkych teplotách na otvorenom ohni, a preto boli veľmi krehké a priepustné. Postupne vznikali rôzne povrchové úpravy črepu, vďaka ktorému chcel hrnčiar dosiahnuť väčšiu pevnosť,  nepriepustnosť a trvanlivosť svojich výrobkov. Jedným z nich bolo leštenie povrchu nádoby hladkým kameňom alebo kúskom tvrdého dreva ešte pred výpalom. Zdobená jednoduchými vzormi a rytinami. Rozvoj hrnčiarstva a jeho osamostatnenie ako remesla súvisí s použitím rýchlo rotujúceho kruhu, nových techník a používaním glazúr.

Na Slovensku bolo hrnčiarstvo dôležité a veľmi rozšírené remeslo. Hrnčiarska výroba bola pôvodne rozložená na celom území, sústredená do oblastí s vhodnou hlinou a remeselnou tradíciou. Vyznačovala sa pestrosťou sortimentu a najmä výzdoby - v technikách, motívoch i farebnosti. Rozkvet hrnčiarstva na Slovensku súvisel so životom, s prácou a praktickými potrebami vidieckych domácností, pre ktoré hrnčiari vyrábali rôzne druhy úžitkového riadu. Najznámejšími lokalitami boli Modra, Brehy, Ľubietová, Beluj, Trstená, Hybe, Halíč, Šivetice, Prihradzany, Licince, Meliata, Držkovce, Hrnčiarske Zalužany, Pozdišovce, Snina, Sabinov, Bardejov, Prešov, Levoča.

V období priemyselného rozvoja vznikali továrne, manufaktúry na výrobu keramiky a porcelánu. Drobní hrnčiari sa združovali do cechov. Postupom času, aj s príchodom nového režimu, ktorý neprial súkromnému podnikaniu, zaniklo veľa malých rodinných dielničiek. Tým sa prestalo remeslo dediť z otca na syna a vôbec z generácie na generáciu. V tejto dobe nenávratne zanikli mnohé vzácne technologické postupy a návody, ktoré už asi nikdy nebudú obnovené.

Ja však verím, že postupne si hrnčiarske remeslo nájde miesto v našich srdciach i domácnostiach. Mladá generácia nájde a oživí stratené dedičstvo, ktoré sa bude opäť dediť z generácie na generáciu.



  *   *   *  

Ďakujeme za vašu priazeň

Kontaktujte nás ešte dnes

AC keramika
        ... produkt 100% SLOVENSKO

Výrobky AC keramika sa dajú objednať :

telefonicky +421 948 291 766

cez záujmové formuláre na stránke www.ackeramika.sk 

e-mailominfo@ackeramika.sk

webstránku: www.sashe.sk/ACkeramika

Hrnčiarsku mobilnú dielňu aj cez rezervačný formulár na www.ackeramika.sk